Menu
Menu

Aktywność lokalna

Droga do Nieba przygotowana wspólnie z Bankiem Spółdzielczym w Tczewie

„Samotni możemy zrobić niewiele, 

Razem możemy zrobić tak wiele…” 

                                                    Hellen Keller 

 

„Pieśni sakralne z Kaszub – Droga do Nieba” – najnowsza płyta zespołu „KASZUBKI” z Chwaszczyna, jako efekt współpracy Banku Spółdzielczego w Tczewie i Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chwaszczynie jest tego przykładem. 

Kim są „KASZUBKI”?  

„KASZUBKI” – to grupa osób rozmiłowanych w śpiewie, w muzyce i w kulturze Kaszub. Zespół tworzą żeńska grupa wokalna oraz towarzysząca jej kapela. Wykonywany repertuar to utwory kaszubskie – świeckie i sakralne, wokalne i instrumentalne. Zespół działa pod skrzydłami Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie. Jest też członkiem Rady Chórów Kaszubskich. Efektem 18-to letniej działalności zespołu jest ponad 350 prezentacji przed publicznością, występy za granicą oraz w różnych regionach Polski, udział w wydarzeniach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, osiągnięcia w festiwalach, przeglądach i konkursach, wydawnictwa fonograficzne, wykonania przed kamerami TVP, obecność na falach rozgłośni radiowych, a także wyróżnienia przyznawane za krzewienie kultury kaszubskiej oraz zaszczyt wielokrotnego reprezentowania Gminy Żukowo i Kaszub. 

Skąd decyzja by nagrać płytę z kaszubskim repertuarem sakralnym? 

Powodów jej podjęcia było kilka: kaszubska pieśń sakralna jest obszernym i ważnym rozdziałem muzycznej kultury Kaszub, jest świadectwem religijności Kaszubów. Jest też czymś, z czego my, Kaszubi,  powinniśmy czuć szczególną dumę – regionalna pieśń sakralna jest w obecnych czasach prawdziwym ewenementem, którym pochwalić mogą się tylko nieliczne regiony Polski. Kaszubska pieśń sakralna od zawsze była i jest bardzo bliska zespołowi „KASZUBKI”. To ona byłą „iskrą”, która spowodowała jego zawiązanie i do dziś stanowi istotną część zasobu programowego, to ona – wykonywana przez zespół w kościołach Kaszub, Pomorza, a także różnych zakątków Polski – wywołuje zachwyt i zainteresowanie. Częste pytania o płytę, z racji jej braku, pozostawiały niedosyt. Tak więc wspólnie z zespołem uznaliśmy, że czas to zmienić. 

 

Płyta (a właściwie 2-płytowy album) „Pieśni sakralne z Kaszub – Droga do Nieba” zawiera 20 pieśni z okresu całego roku liturgicznego. Są to dzieła autorstwa jedenastu twórców.   

Jej nagranie wymagało wielkiego wkładu pracy, zdyscyplinowania i dyspozycyjności całego zespołu. Jednak fakt, że trzymamy ją dzisiaj w dłoniach, nie miałby miejsca, gdyby nie pomoc naszych przyjaciół, jednostek samorządowych, instytucji kultury, jednostek gospodarczych i przedsiębiorców. 

Nieoceniona w realizacji tego przedsięwzięcia jest rola Banku Spółdzielczego w Tczewie, który wspomógł nas finansowo. 

Dziękujemy Pani Prezes Eugenii Pokorskiej-Sawczuk oraz całemu Zarządowi Banku Spółdzielczego w Tczewie za życzliwość i okazane wsparcie. 

 

                                                         Zarząd Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Chwaszczynie 

                                                         Zespół „KASZUBKI” z Chwaszczyna 

kontakt z centralą 58 531 38 25

BANK SPÓŁDZIELCZY W TCZEWIE
ul. Ignacego Paderewskiego 1
Centrala czynna: 8.00 - 16.00