e-Doręczenia dla przedsiębiorców
Przedsiębiorco, korespondencja z urzędami zyskuje nowe, przyjazne oblicze. Zamiast osobistych wizyt w urzędzie, wypełniania druczków, odbierania listów poleconych i archiwizowania papierowej korespondencji, wybierz e-Doręczenia, czyli usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego.
Co to są e-Doręczenia
e-Doręczenia to usługa, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznie, ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Twoja firma może z niej korzystać już dziś, dzięki darmowej skrzynce w Koncie Przedsiębiorcy. Wystarczy jedynie wniosek o założenie adresu do e-Doręczeń , a następnie aktywacja adresu i skrzynki.
Dlaczego warto
e-Doręczenia, jako tzw. usługa zaufania, daje bezpieczeństwo i pewność skutków prawnych. Korzystając ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy masz gwarancję:
- jednoznacznej identyfikacji nadawcy i adresata
- tajemnicy korespondencji
- niezafałszowania (integralności) przesyłanych danych
- dostępu do wiarygodnych i akceptowanych prawnie dowodów wysyłki i odbioru
- dostępu do informacji o dacie i czasie wysłania i otrzymania korespondencji
- możliwości szybkiego ustalenia adresu do e-Doręczeń odbiorcy.
e-Doręczenia to wygoda i oszczędność czasu . Adres do e-Doręczeń twojej firmy pozostaje stały, nawet jeśli zmieni się jej adres fizyczny. Możesz wysłać i odebrać elektroniczny „list polecony” każdego dnia, o dowolnej porze, z dowolnego miejsca, za pomocą różnych narzędzi (komputera, tabletu, smartfona).
Kto i kiedy będzie korzystać z e-Doręczeń
Adres do e-Doręczeń, po jego aktywacji i wpisaniu do bazy adresów elektronicznych, stanie się adresem do korespondencji urzędowej twojej firmy. Oznacza to, że urzędy korzystające z e-Doręczeń będą przesyłały korespondencję twojej firmie wyłącznie elektronicznie.
Urzędy i inne podmioty publiczne zaczną korzystać z e-Doręczeń w następującej kolejności:
- w terminie ogłoszonym w komunikacie przez Ministra Cyfryzacji, jednak nie później niż 1 stycznia 2024 r. – organy administracji rządowej oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy; NFZ, ZUS, KRUS , organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy ; uczelnie wyższe , PAN; jednostki samorządu terytorialnego i ich związki
- od 1 października 2029 r. – sądy i trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna
- od 1 stycznia 2025 r. – pozostałe podmioty publiczne
Przedsiębiorcy muszą mieć adres do e-Doręczeń wpisany do bazy adresów elektronicznych:
- jeśli są wpisani do KRS – w terminie 90 dni od dnia określonego w komunikacie wydanym przez Ministra Cyfryzacji
- jeśli są wpisani do CEIDG – od 1 października 2026 r.
Komunikat Ministra Cyfryzacji, dotyczący terminów wdrożenia e-Doręczeń, zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Więcej informacji
- Ogólne warunki usługi (05.10.2021)
- Ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych
- Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 24 czerwca 2021 r. w sprawie gwarantowanej dostępności oraz pojemności skrzynek doręczeń dla podmiotów publicznych oraz podmiotów niepublicznych
- Ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem publicznych systemów teleinformatycznych